Příběh Aurelie Goninové pro Gitzo
UVNITŘ LEDOVCE
Ledovce jsou tekoucí řeky. Kloužou po skalním podloží a kopírují reliéf terénu, čímž vznikají trhliny a seraky (ledové bloky). Ty jsou při tomto neúprosném sestupu taktéž v neustálém pohybu.
Text a foto: Aurelie Goninová
La Mer de Glace v Chamonix je největší francouzský ledovec. Nachází se na severním úbočí Mont Blancu, nejvyššího vrcholu západní Evropy, který dosahuje výšky 4810 metrů. Ledovec se plazí po tomto masivu v podobě řeky v délce dvanácti kilometrů, než dosáhne skály Mottets poblíž vlakového nádraží Montenvers. Díky své relativní dostupnosti představuje vyhledávaný cíl mnoha turistů.
V důsledku globálního oteplování, které je v horách dvakrát výraznější než v nížinách, ledovec taje a slábne. Mezi lety 1993 a 2012 ztratil Mer de Glace ve své dolní části více než 650 metrů délky a 100 metrů tloušťky. Tento jev v posledních letech navíc zrychlil a díky velmi horkým létům se ledovec každoročně ztenčí až o patnáct metrů.
Jak led v létě taje a odtéká, vytvářejí se na ledovci a pod ním štoly, které mohou být velmi hluboké. Občas je možné do některé z nich vstoupit a obdivovat masy ledu zevnitř.
K přístupu na ledovec potřebujete od listopadu do května lyže, v letní sezoně pak mačky. V terénu však na vás číhají četná nebezpečí: pády do trhlin, padající seraky nebo kameny, laviny, nemluvě o možnosti zhroucení štol. Podívaná, kterou vám tyto masy ledu nabízejí, navíc podtržená jejich pomíjivostí, ale jednoznačně stojí za to. Led má stejně jako voda vlastnost pohlcovat všechny barvy duhy kromě modré, kterou odráží. Světlo procházející ledem tak vytváří jedinečné barevné odstíny.
K objevování těchto výjimečných míst budete potřebovat kompletní horolezeckou výbavu (sedací úvazek, šrouby do ledu, mačky, cepín, lopatku, sondu, lavinový vysílač, stoupací pásy na lyže, teplé oblečení, jídlo), což znamená relativně plný batoh. Nezbytnou podmínkou fotovýbavy, kterou si vedle fotoaparátu s sebou na podobné místo vezmete, je tedy její lehkost a kompaktnost. Já se rozhodla pro stativ Traveler GT1545T, středovou kulovou hlavu GH1382QD, fotoaparát Nikon Z 8 a širokoúhlý objektiv 14–30 mm, což je díky parametrům i rozměrům ideální pro zachycení odrazů světla na ledu a současně i jedinečné atmosféry prostředí uvnitř ledovce.
Nacházet se v útrobách ledovce je mimořádně vzrušující zážitek. Obvykle totiž chodíte pouze po jeho povrchu a dáváte velký pozor, abyste se do některé ze skrytých trhlin nezřítili. K pomíjivosti těchto přírodních krás, které jsou v příštích desetiletích v důsledku stále rostoucích teplot odsouzeny k zániku, nemůžete zůstat lhostejní. Co ale můžete, je žasnout nad tvary vzniklými táním ledových mas, jako jsou například tyto štoly vyhloubené průtokem vody, a těšit se z nich, dokud to jde.
Fotogalerie:
-
Uvnitř ledovce, © Aurelie Goninová
-
Uvnitř ledovce, © Aurelie Goninová
-
Uvnitř ledovce, © Aurelie Goninová
-
Uvnitř ledovce, © Aurelie Goninová
-
Uvnitř ledovce, © Aurelie Goninová
-
Uvnitř ledovce, © Aurelie Goninová
-
Uvnitř ledovce, © Aurelie Goninová
-
Uvnitř ledovce, © Aurelie Goninová
-
Uvnitř ledovce, © Aurelie Goninová